ceyiz-hesabi-ve-basvurusu
Çeyiz hesabı, müşterilerin tasarruf eğilimlerinin artırarak uzun vadeli birikim yapmalarını sağlayan ve şartların sağlanması koşulu ile devlet katkısının da birikime eklenmesiyle toplumu tasarrufa teşvik eden bir üründür.

Çeyiz hesabı, müşterilerin tasarruf eğilimlerinin artırarak uzun vadeli birikim yapmalarını sağlayan ve şartların sağlanması koşulu ile devlet katkısının da birikime eklenmesiyle toplumu tasarrufa teşvik eden bir üründür. 15 bankada çeşitli asgari vadeli yıllara göre hesap açılabilir.

24 yaşını doldurmamış ve hiç evlenmemiş tüm Türk vatandaşları veya 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28. Maddesi kapsamına giren kişiler çeyiz hesabı açtırabilirler.

Başvurular 17 Nisan’da başlayacak olup, 27 yaşını doldurmamış kişiler ilk evliliklerini yapmaları halinde çeyiz hesabı açtırarak devlet desteğinden yararlanabilecek. 18 yaşından küçükler adına veli ya da varisi tarafından çeyiz hesabı açtırılabilir. 18 yaşından büyüklerin ise hesap açabilmeleri için hiç evlilik yapmamış olmaları ve 24 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. Çeyiz hesabını sadece T.C. vatandaşları ve mavi kart sahipleri açtırabilir.

Çeyiz hesabı ortak hesap olarak açtırılamaz. Evlenecek olan çiftler ise birbirlerinden ayrı hesap açtırmaları halinde devlet katkısından ayrı ayrı yararlanabilirler.

Sisteme dahil olmak için Türkiye’de kurulu mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açtırılması zorunludur ve aynı zamanda uygulamadan faydalanabilmek için 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapma zorunluluğu vardır. Hesaba aylık veya 3’er aylık periyotlarda yatırım yapılabilir.

Çeyiz hesabına katılım ödemeleri aylık 155 Lira ile 1.552 Lira arasında değişiyor. Çeyiz hesabına devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay arasında olanlar için yüzde 20 ve 6 bin 500 lira olacak. 48 ile 59 ay arasında düzenli ödeme yapanlara devlet katkısı yüzde 22 ve 7 bin 500 lira olacak. 60 ay ve üstünde düzenli ödeme yapanlara devlet katısı ise yüzde 25 ve 9 bin lira olacak.