EYT Uygulamasında İşverenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar
EYT Uygulamasında İşverenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Sosyal Güvenlik Kurumu EYT kapsamında emekli olacak sigortalılara “Emekliliğe hak kazanmıştır” yazısı verilmeyeceğini, bu belgelerin e-Devlet ve/veya e-Kurum uygulamalarından alınabileceğini duyurmuştur.

EYT Uygulamasında İşverenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Sosyal Güvenlik Kurumu EYT kapsamında emekli olacak sigortalılara “Emekliliğe hak kazanmıştır yazısı verilmeyeceğini, bu belgelerin e-Devlet ve/veya e-Kurum uygulamalarından alınabileceğini duyurmuştur.

Dolayısıyla EYTliler ve işverenlerin ilerleyen zamanlarda Sgk uygulamaları nedeniyle mağduriyet yaşamamaları için aşağıda bulunan yol haritasını izlemelerinde fayda bulunmaktadır.

  • Yasa kapsamında emekli olabilmek için mevcut iş yerlerine "emeklilik" gerekçesiyle işten ayrılma başvurusu yapılması,
  • İşverenler, EYT kapsamındaki sigortalıları işten çıkartma işlemlerinde normal emeklilik prosedürlerini izleyecektir. Bu kapsamda, işten çıkarmada 8 numaralı kod kullanılacaktır.
  • İşverenin işten ayrılış bildiriminin ardından, EYT'liler e-Devlet (Gelir Aylık Talep Belgesinin Verilmesi) üzerinden veya Sgk Müdürlüklerinden emekliliğe başvurabileceklerdir.
  • E-Devlet üzerinden başvurusunu tamamlayan sigortalının Başvurunuz başarıyla tamamlanmıştır ibaresinin altında bulunan Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesini yazdırması ve/veya işyerine teslim etmesi gerekmektedir.
  • İşveren, emeklilik başvurusu yapan sigortalının işe girişini (5 puanlık teşvik indiriminden yararlanabilmesi için en geç 30 gün içerisinde) 02-Sosyal Güvenlik Destek Primi belge türünden yapmadan önce, işçiden e-Devlet üzerinden alınan Barkodlu Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesinin istenmesi ve sigortalının emeklilik müracaat tarihine dikkat etmesi gerekmektedir.
  • Emeklilik başvurusu yapan sigortalının başvuru tarihinden sonraki tarihe işveren tarafından işe girişi 02-Sosyal Güvenlik Destek Primi belge türünden yapılmalıdır.

 

EYT kapsamında emekliliğe hak kazanan sigortalının Kıdem Tazminatı İşlemleri

Kural olarak kıdem tazminatının peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. Ancak karşılıklı kabul edilirse taksitler halinde ödeme mümkündür. Kıdem tazminatı ödemelerinin, sigortalının emekliliğe hak kazandığının Sgk tarafından teyit edilme sonrası yapılmasının daha doğru olacağı hususlarını, bilgi ve değerlendirmenize sunarız.