YABANCI SİGORTALILARIN İŞE GİRİŞ BİLDİRGELERİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK 20EYL
YABANCI SİGORTALILARIN İŞE GİRİŞ BİLDİRGELERİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK

YABANCI SİGORTALILARIN İŞE GİRİŞ BİLDİRGELERİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK

 

Yabancı uyruklu sigortalılar için işe giriş bildirgelerinin düzenlenmesi sırasında, evvelce sigortalının sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış ülke vatandaşı olup olmadığı üzerinde durulmaksızın işe giriş bildirgesinde Sigorta Kolu seçeneği “0-Tüm Sigorta Kolları (Zorunlu)” seçeneği işaretlenerek giriş yapılmakta idi.

Sosyal Güvenlik Kurumunca işe giriş bildirgesi programlarında geçen hafta yapılan değişiklikler sonrasında sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülke vatandaşları için “0-Tüm Sigorta Kolları (Zorunlu)” seçeneğinin işaretlenmesine izin verilmediğinden, ülkemizle sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülke vatandaşları için düzenlenecek işe giriş bildirgelerinde sigorta kolu seçeneği “12-U.Söz.Olmayan Yab. Uyrk.Sigortalı” seçeneği işaretlenmelidir.

 

Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış ülke vatandaşları için düzenlenecek işe giriş bildirgelerinde ise önceden olduğu gibi “0-Tüm Sigorta Kolları (Zorunlu)” seçeneği işaretlenmelidir.

 

Bahse konu düzenleme işe giriş bildirgelerinde yapıldığından, Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin düzenlenmesi sırasında yabancı uyruklu sigortalılar için önceden olduğu gibi 1 nolu “Hizmet Akdi İle Tüm Sigorta Kollarına Tabı Çalışanlar (Yabancı Uyruklu Sigortalılar Dahil)” belge türü seçilmelidir.

Yabancı uyruklular açısından sözleşme imzalanmış veya imzalanmamış ülke vatandaşı olması işverenin Türkiye'de ödenecek sigorta prim tutarını değiştirmemektedir.

 

Ülkemizle sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış ülkeler;

 

1  

 Almanya  

 19  

 Kanada

2  

 Arnavutluk  

 20  

 Karadağ

3  

 Avusturya  

 21  

 Kebek

4  

 Azerbaycan  

 22  

 Kırgızistan

5  

 Belçika,  

 23  

 Kore

6  

 Bosna-Hersek,  

 24  

 Libya

7  

 Çekya  

 25  

 Lüksemburg

8  

 Danimarka,  

 26  

 Macaristan

9  

 Fransa  

 27  

 Makedonya

10  

 Gürcistan  

 28  

 Moğolistan

11  

 Hırvatistan  

 29  

 Moldova

12  

 Hollanda  

 30  

 Norveç

13  

 İngiltere  

 31  

 Polonya

14  

 İran  

 32  

 Romanya

15  

 İsveç  

 33  

 Sırbistan

16  

 İsviçre  

 34  

 Slovakya

17  

 İtalya  

 35  

 Tunus

18  

 K.K.T.C.

YABANCI SİGORTALILARIN İŞE GİRİŞ BİLDİRGELERİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK

Websitemize Hoşgeldiniz

İnsan kaynaklarınızı bugün daha verimli kılmak ve kurumunuzu geleceğe hazırlamak için buradayız...Bize sosyal medya hesaplarımız veya iletişim formumuz üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.